Nejnovější zprávy z Církev.cz

Papež vybízí k mezinárodní solidaritě se Somálskem

Po polední mariánské modlitbě papež František obrátil pozornost k mezinárodnímu dění. Poukázal na bezprecedentní humanitární krizi v Somálsku a pozdravil poutníky shromážděné v krakovské svatyni Božího milosrdenství.

Číst dál

Papež prosí o slitování se zmučeným ukrajinským národem

V závěru poledního setkání s věřícími na Svatopetrském náměstí se papež František opětovně zmínil o válce na Ukrajině a požádal o slitování se zmučeným ukrajinským národem.

Číst dál

Papež: Víra není ukolébavka, ale planoucí oheň

Promluva papeže Františka před polední modlitbou Anděl Páně, náměstí sv. Petra

Číst dál

Nuncius na Ukrajině: Pokud se oběť naplní nenávistí, z duchovního hlediska prohrála

S apoštolským nunciem na Ukrajině, arcibiskupem Visvaldasem Kulbokasem, o slavnosti Nanebevzetí Panny Marie v Oděse.

Číst dál

Noví kardinálové: Filipe Neri António Sebastião do Rosário Ferrão

V této krátké sérii vám přinášíme stručné představení kardinálů, jejichž kreaci (jmenování), papež oznámil 29. května. Dojde k němu v rámci konzistoře, setkání kardinálů, která se uskuteční 27. srpna. Jeden ze jmenovaných se omluvil z výkonu úřadu a celkem jich tedy bude ustanoveno 20.

Číst dál

Online výstava o otci Luigim Giussanim, zakladateli Comunione Liberazione

Za pouhých několik týdnů od spuštění na začátku července loňského roku ji navštívilo více než padesát tisíc lidí, přičemž počet návštěvníků ještě poroste díky brzkému vydání aplikací pro chytré telefony Apple a Google a během Mítinku v Rimini, který se koná od 20. do 25. srpna. Řeč je o virtuální výstavě, věnované otci Luigimu Giussanimu, která vznikla v rámci různých iniciativ ke stému výročí narození tohoto milánského kněze a zakladatele hnutí Comunione e Liberazione.

Číst dál

Fotogalerie: Celostátní setkání mládeže - Den pro rodinu, 5. den

V sobotu 13. srpna se v rámci Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové uskutečnil Den pro rodiny, pro které byl připraven speciální program jako žonglování, loutkové divadlo, katecheze, dizkuze, hry pro děti nebo koncert SBM. Mši svatou v sobotu sloužil českobudějovický biskup Mons. Vlastimil Kročil, kázal kardinál Dominik Duka a koncelebrovali i další čeští a moravští biskupové. Podívejte se na fotografie spolku Člověk a Víra.

Číst dál

Před 110 lety na Hostýně slavnostně korunovali sochu Panny Marie

Před 110 lety, 15. srpna 1912, byla na Svatém Hostýně slavnostně korunována socha Panny Marie. Korunovační slavnosti trvaly deset dnů a v den korunovace navštívilo oblíbené poutní místo přes 100.000 lidí, kteří tak vyjádřili svůj blízký vztah k Panně Marii.

Číst dál

Čtení na pokračování: Stát, který zklamal (6)

Přinášíme šestou ukázku z knižní novinky Františka Koloucha „Nejvyšší oběť“ (vydalo KNA), v níž líčí životní příběh lidického faráře a mučedníka P. Josefa Štemberky. Úryvek zachycuje dobu krátce po vzniku samostatného státu spojenou s kulturním bojem a dalšími nepokoji.

Číst dál

Velké náměstí v Hradci Králové zaplnili mladí křesťané

Již od čtvrtečního rána byly na Velkém náměstí v Hradci Králové slyšet kladiva, která stavěla podium na páteční večer. Už jenom poloha tohoto koncertu vybízela k poslechu a podívané osoby věřící i nevěřící. Do univerzitního města přijel slovenský projekt Godzone společně s kapelou Espé, která funguje již od roku 2003 a má za cíl evangelizovat pomocí hudby. V sobotu pokračovalo Celostátní setkání mládeže tzv. Dnem pro rodinu.

Číst dál

Program televize Noe z Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové

Přinášíme vám přehled časů živých přenosů z Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové, které můžete sledovat s televizí Noe.

Číst dál

Fotogalerie: Celostátní setkání mládeže v Hradci Králové - 3. a 4. den

Prohlédněte si fotografie z Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové ve dnech 11. - 12. srpna objektivy fotografů ze spolku Člověk a Víra.

Číst dál

V Hradci Králové mladí katolíci zažívají koncerty, ale i přednášky a společné mše

Mladí křesťané od 14 do 26 let na CSM prožívají necelý týden ve společenství podobně naladěných lidí na Celostátním setkání v Hradci Králové, které se zde koná od 9. - 14. srpna. Kromě kultury a zábavy nabízí také seberozvoj a zamyšlení nad důležitými tématy aktuálního světa. Přihlášených účastníků je na 4 tisíce, v sobotu dorazí ještě další účastníci na tzv. Den pro rodiny.

Číst dál

Zadržený biskup v Nikaragui vzkazuje věřícím, aby přemáhali zlo dobrem

Biskup z nikaragujské Matagalpy Rolando Álvarez, kterého nikaragujská policie již osm dní drží v domácím vězení, vyzval věřící, aby se nebáli, protože zlo nikdy nezvítězí.

Číst dál

Arcibiskup Peña Parra zastoupí papeže v Dominikánské republice

Byl zveřejněn program návštěvy substituta Státního sekretariátu, která se uskuteční od zítřka do 18. srpna v Dominikánské republice v rámci závěrečných oslav jubilejního roku Panny Marie Altagracijské.

Číst dál

Noví kardinálové: Leonardo Ulrich Steiner, O.F.M

V této krátké sérii vám přinášíme stručné představení kardinálů, jejichž kreaci (jmenování), papež oznámil 29. května. Dojde k němu v rámci konzistoře, setkání kardinálů, která se uskuteční 27. srpna. Jeden ze jmenovaných se omluvil z výkonu úřadu a celkem jich tedy bude ustanoveno 20.

Číst dál

Duchovní testament kardinála Jozefa Tomka

Přinášíme duchovní testament kardinála Jozefa Tomka, který napsal vlastní rukou v italštině 26. února 2007 před svými 83. narozeninami. Myšlenky z duchovního testamentu kardinála Tomka citoval kardinál Giovanni Battista Re ve své homilii při mši na rozloučenou 11. srpna 2022 ve vatikánské bazilice.

Číst dál

František opět telefonoval s ukrajinským prezidentem, který papeži děkuje za jeho modlitby

Ukrajinský prezident na sociální síti Twitter poukázal na svůj rozhovor s papežem, během něhož hovořil o agresi, kterou trpí ukrajinský národ.

Číst dál

Papež: očkování proti koronaviru je úkonem lásky, který nás společně zachrání

Pandemie a Františkovo magisterium: druhý díl videoseriálu, který vznikl ve spolupráci s Dikasteriem pro službu integrálnímu lidskému rozvoji a vatikánskou komisí Covid-19 a znovu předkládá papežovo učení o globální zdravotní krizi. „Z krize nikdy nevyjdeme stejní, ale horší nebo lepší, než jsme byli na počátku. Člověk z ní nikdy nevyjde sám, avšak pouze tehdy, když vezme druhého za ruku,“ vyzdvihuje papež.

Číst dál

Španělská vláda plánuje odstranit největší kříž na světě

Španělská vláda chce z nejdelší baziliky na světě udělat "muzeum Frankových zločinů", čímž by mohlo dojít ke zničení největšího kříže na světě.

Číst dál

Příběhy z vlčího batůžku: Záchranná mise

Tým Vlčího doupěte přináší další díl seriálu s videokatechezemi (nejen) pro děti.

Číst dál

Irácká řeholnice: František nás vrátil do života

Ibtisam Habib Gorgis, františkánská misionářka Neposkvrněného Srdce Panny Marie, narozená v iráckém městě Karakoš, vypráví o svém povolání a cestě, kterou prošla, a to též ve světle apoštolské návštěvy papeže Františka v roce 2021.

Číst dál

Italské město L'Aquila se připravuje na papežovu návštěvu

L'Aquila se připravuje na řadu iniciativ k přivítání papeže Františka, který navštíví krajské město středoitalského regionu Abruzzo v neděli 28. srpna, aby zde zahájil slavnost Perdonanza Celestiniana, plnomocné odpustky udělené v roce 1294 Celestýnem V. těm, kteří se v předvečer svátku svatého Jana „od nešpor do nešpor bezprostředně po svátku“, tedy mezi 28. a 29. srpnem, dostaví do baziliky Santa Maria di Collemaggio.

Číst dál

Noví kardinálové: Peter Okpaleke

V této krátké sérii vám přinášíme stručné představení kardinálů, jejichž kreaci (jmenování), papež oznámil 29. května. Dojde k němu v rámci konzistoře, setkání kardinálů, která se uskuteční 27. srpna. Jeden ze jmenovaných se omluvil z výkonu úřadu a celkem jich tedy bude ustanoveno 20.

Číst dál

Charkov: zaujetí pro cyklistiku se mění v konkrétní dobročinnost

„Týden po začátku války jsem nemohl uvěřit, že je to všechno pravda. Do poslední chvíle jsme doufali, že se situace po dvou až třech dnech vyřeší, ale místo toho se zhoršovala... Stále přilétaly rakety a střely, v jednu chvíli dokonce do města vstoupila ruská armáda, ale byla odražena. A po několika týdnech už to moje mysl nevydržela. Uvědomil jsem si, že musím reagovat, abych tento stav překonal.“ Bolest a strach jsou stále živé ve vzpomínkách Oleksandra, třicetiletého mladého muže z Charkova.

Číst dál

Poutníci z Českého Těšína a Havířova se v sobotu 13. srpna vydají pěšky do frýdecké baziliky

Na pouť k Panně Marii Frýdecké se v sobotu 13. srpna vydají farníci z České Těšína. Trasu dlouhou 30 kilometrů plánují ujít pěšky a za každého počasí. Putování zahájí v 6.30 požehnáním v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Českém Těšíně. Kdo se chce k poutníkům připojit, měl by se na cestu dobře připravit. Vzít si dobré boty, pláštěnku, svačinu na celý den a dobrou náladu.

Číst dál

Ozbrojení bandité zabili kněze v Konžské demokratické republice

„Mons. Timothée Bodika Mansiyai, biskup z Kikwitu, s hlubokým zármutkem oznamuje svým věřícím a lidem dobré vůle smutnou zprávu o smrti otce Godefroida Pembele Mandona. Svěřujeme duši vašim vroucím modlitbám,“ stojí v nekrologu, který 7. srpna podepsal o. Francis-Emmanuel Kimwanga, kancléř diecéze Kikwit, a který byl přečten v diecézním rozhlase.

Číst dál

Assisi si připomíná svatou Kláru, patronku televize

Církev v Assisi si připomněla charisma svaté Kláry, učednice sv. Františka, která bývá nazývána jeho „malou rostlinkou“. V bazilice věnované této světici a také univerzální patronce televize se slouží mnoho mší svatých. A zítra je v kalendáři slavnost svatého Rufina, prvního biskupa města Assisi.

Číst dál

Sestry salesiánky oslavily půldruhého století: Naše budoucnost je mezinárodní

Jedna z největších ženských kongregací v katolické církvi letos v srpnu oslavila 150. narozeniny: sestry salesiánky, oficiálně Dcery Panny Marie Pomocnice. Cílem bylo od počátku vychovávat dobré a upřímné křesťanky, vysvětluje pro Vatican News církevní historička Grazia Loparco, sama sestra salesiánka. A jak dodává, budoucnost této kongregace je ryze mezinárodní.

Číst dál

Papež předsedal obřadům posledního rozloučení s kardinálem Tomkem

Dopoledne u oltáře Katedry ve Vatikánské bazilice celebroval kard. Re, děkan kardinálského kolegia, pohřební obřady kard. Jozefa Tomka. Jak prohlásil „odchází s ním osobnost, která dělala čest římské kurii pevnou vírou, pravou duchovností, živým cítěním s církví, velkou vyvážeností v úsudcích, klidem, zdravým rozumem, přívětivostí a jemností vystupování“. Na závěr eucharistické slavnosti Svatý otec František předsedal obřadům Ultima Commendatio (Poslední odporučení) a Valedictio (Rozloučení).

Číst dál

Interview s prvním kardinálem z Východního Timoru

Přinášíme vám obsáhlý rozhovor s budoucím kardinálem Virgiliem do Carmo da Silvou z Dili, který se na konci srpna stane prvním kardinálem Východního Timoru.

Číst dál

Fotogalerie: Celostátní setkání mládeže v Hradci Králové 2022 - 1. a 2. den

Hradec Králové se v posledních dnech zaplnil katolickou mládeží z celé republiky, která sem přijela na Celostátní setkání mládeže 2022. Přinášíme fotografie spolku Člověk a víra, které zachycují první dny setkání, 9. a 10. 8.

Číst dál

Za sv. Vavřincem na Sněžku

Biskupové se setkali s poutníky na vrcholu Sněžky.

Číst dál

Kardinál Duka povede pohřební obřady za kardinála Tomka

V pondělí 8. srpna v Římě zemřel kardinál Jozef Tomko, emeritní prefekt Kongregace pro evangelizaci národů. Pohřební obřady za tuto významnou osobnost světové církve povede v úterý 16. srpna v Košicích kardinál Dominik Duka.

Číst dál

Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť 2022 v Domažlicích

Poutní mše svaté na Veselé hoře – Vavřinečku u Domažlic proběhnou v sobotu 13. a v neděli 14. srpna 2022. V rámci Chodských slavností se můžete těšit na bohatý kulturní program na hlavním domažlickém náměstí nebo v zahradě pod Chodským hradem.

Číst dál

Papež František: Misie znamená vyjít ze sebe a vydat to nejlepší

Ve videoposelství zaslaném argentinské farnosti Nanebevzetí Panny Marie papež František děkuje za solidární misii mezi členy domorodé komunity Wichi v horách na hranicích mezi Bolívií a Paraguayí a povzbuzuje k další práci v tomto směru.

Číst dál

„Odcházím vám připravit místo“ – Stáří jako čas vciťující se do završení

Dnešní generální audience se konala v aule Pavla VI. Papež František při ní pokračoval šestnáctou katechezí z cyklu o stáří. Uvedlo ji čtení z Janova evangelia, v němž Ježíš těší apoštoly před svým odchodem. Katechezi Svatého otce přinášíme v plném znění.

Číst dál

Papež: Myslím na obyvatele Ukrajiny, kteří dosud trpí krutou válkou

V pozdravu k italským poutníkům v závěru dnešní generální audience papež vyzval všechny přítomné, „aby byli tvůrci jednoty a pokoje v rodině, církvi a společnosti“ a tuto pobídku spontánně propojil s aktuálním děním na Ukrajině i ve Středomoří.

Číst dál

Církev chce vést mladé k diskusím

Účastníci největší akce pro mladé křesťany zaplnili Hradec Králové. Sedmý ročník Celostátního setkání mládeže začal v úterý 8. srpna. „Do vize církve papeže Františka toto setkání dobře zapadá. Ukazuje, že naše Církev slouží a splňuje, že má vycházet ven ze svých chrámů a sakristií,“ vysvětlil na tiskové konferenci význam této akce generální vikář královehradecké diecéze Mons. Jan Paseka. Služba Církve se podle něj ukáže například v pátek, kdy účastníci budou svědčit o své víře svými skutky. V pátek rovněž Církev vyjde ven velkým koncertem na náměstí.

Číst dál

Primátor a biskup přivítali mládež z celé země

Úterní zahájení Celostátního setkání mládeže se ujal královéhradecký biskup Jan Vokál a představitelé města.. Celostátní setkání mládeže potrvá v Hradci Králové do neděle 14. srpna a zúčastní se ho na čtyři tisíce mladých lidí z celé ČR.

Číst dál

Noví kardinálové: Fernando Vérgez Alzaga L.C.

V této krátké sérii vám přinášíme stručné představení kardinálů, jejichž kreaci (jmenování), papež oznámil 29. května. Dojde k němu v rámci konzistoře, setkání kardinálů, která se uskuteční 27. srpna. Jeden ze jmenovaných se omluvil z výkonu úřadu a celkem jich tedy bude ustanoveno 20.

Číst dál

Kardinál Czerny sloužil mši za oběť z Osvětimi

Významný kardinál žijící ve Vatikánu včera připomněl 80. výročí smrti v plynové komoře Edith Steinové, která se stala katoličkou poté, co konvertovala z judaismu. Kanadský kardinál Michael Czerny, který se narodil v Brně, za ni sloužil mši nedaleko vyhlazovacího tábora v Osvětimi a připomněl přitom osud své vlastní rodiny židovského původu pod vládou nacistů, napsala agentura AP.

Číst dál

Svatý stolec: Jaderná energetika nesmí být cílem války

Státy by měly spolupracovat při mírovém využívání jaderné energie. Arcibiskup Gabriele Caccia, vedoucí delegace Svatého stolce, ve svém včerejším projevu během konference OSN o revizi Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, která se koná v New Yorku od 1. do 26. srpna, zopakoval své přesvědčení, že atomová energie by měla být využívána pouze k mírovým účelům.

Číst dál

Závěrečná zpráva výzkumu o církevních restitucích

Projekt Společnost a církev v procesu restitucí církevního majetku: Podpora participace, který probíhal v letech 2019–2022 ve spolupráci s Biskupstvím plzeňským financovala Technologická agentura České republiky za spoluúčasti Karlovy univerzity a Masarykovy univerzity. Závěrečnou zprávu si můžete stáhnout níže.

Číst dál

Edith Stein: 80 let od mučednické smrti spolupatronky Evropy

Polská filozofka a mystička je i 80 let po své smrti v Osvětimi symbolem kulturních kořenů, které zachraňují před nelidskými ideologickými nánosy. Svatá patronka Evropy, která prošla konfrontací mezi evropskou liberálně-demokratickou kulturou a totalitami a nabídla společenství prvky duchovního švu nabízí - jak upozorňuje historik Eugenio Capozzi - důležitý podnět k zamyšlení i pro současnost.

Číst dál

Noví kardinálové: Lazarus Ju Hungsik

V této krátké sérii vám přinášíme stručné představení kardinálů, jejichž kreaci (jmenování), papež oznámil 29. května. Dojde k němu v rámci konzistoře, setkání kardinálů, která se uskuteční 27. srpna. Jeden ze jmenovaných se omluvil z výkonu úřadu a celkem jich tedy bude ustanoveno 20.

Číst dál

9. srpna 1945: po Hirošimě další katastrofa v Nagasaki

Po stopách onoho tragického srpnového dne se vydáváme prostřednictvím dvou předmětů, které přežily jaderný výbuch: kříže a části sochy Panny Marie. Tragédie je zvěčněná na fotografii, která silně šokovala papeže Františka.

Číst dál

Parolin pro Limes: Církev věří v mír a bojuje za něj

Rozhovor s kardinálem státním sekretářem Pietrem Parolinem o diplomacii Svatého stolce, který zveřejnil italský geopolitický časopis Limes pod názvem "La Guerra Grande" (Velká válka, pozn. red.).

Číst dál

Svatý otec kondoloval k úmrtí kardinála Jozefa Tomka

Papež František zaslal kondolenci košickému arcibiskupovi, metropolitovi Mons. Bernardu Boberovi k úmrtí kardinála Jozefa Tomka, emeritního prefekta Kongregace pro evangelizaci národů a emeritního předsedy Papežského výboru pro mezinárodní eucharistické kongresy, jehož titulárním kostelem byla bazilika sv. Sabiny.

Číst dál

Maxmiliánovská pouť na Cvilíně

Cvilín - Rytířstvo Neposkvrněné pořádá na Cvilíně dnes již tradiční pouť ke cti sv. Maxmilána Kolbeho. Pouť se koná 13. srpna a její součástí bude i mše sv., kterou bude sloužit provinciál minoritů o. Piotr Pawlik, OFMConv.

Číst dál

Tradice a paměť: sedmdesát let od vydání „Exsul familia“ Pia XII.

U příležitosti sedmdesátého výročí vydání „Exsul familia“ (1. srpna 1952), apoštolské konstituce Pia XII. o duchovní a pastorační péči o migranty, zveřejňujeme úvod k tomuto dokumentu papežského magisteria, který opětovně vydalo Vatikánské nakladatelství, z pera edičního ředitele Vatican News.

Číst dál

Papež ujišťuje o solidaritě v souvislosti s požárem ropného skladu na Kubě

V telegramu, adresovaném na Kubu a podepsaném kardinálem státním sekretářem Parolinem, papež František ujišťuje o modlitbě za oběti vážné nehody v ropném skladu přístavního města Matanzas. Zatím si vyžádala jeden lidský život, více než 120 zraněných a 16 pohřešovaných. Na místě pracují specialisté z různých zemí, z oblasti byly evakuovány téměř dva tisíce lidí.

Číst dál

Kvetoucí třešňový sad v Nagasaki

Z duchovního deníku lékaře Takašiho Pavla Nagai v předvečer 77. výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Číst dál

Vychází výroční zpráva olomoucké arcidiecéze za rok 2021

Informace o důležitých událostech uplynulého roku, statistiky ze života olomoucké arcidiecéze i přehled jejího hospodaření nabízí právě zveřejněná výroční zpráva za rok 2021. Její plná, 90stránková verze je v elektronické podobě k dispozici na diecézním webu, shrnutí základních informací vedle toho putuje jako šestistránkový leták v nákladu 3 tisíce kusů také do kostelů, církevních škol a charit na území arcidiecéze.

Číst dál

Křesťanský tábor RAFTcamp přilákal desítky zájemců

Sedmdesát mladých lidí se v posledním červencovém týdnu na Arcidiecézním středisku života mládeže Přístav v Rajnochovicích zúčastnilo RAFTcampu, křesťanského tábora pro mládež ve věku 16 až 25 let. Tématem letošního, již 9. ročníku bylo vzkříšení Lazara.

Číst dál

Solidarita s nikaragujskou církví po útocích na svobodu projevu

Nikaragujská církev se dnes, v den liturgické památky sv. Dominika, spojuje v modlitbě růžence u příležitosti Národního mariánského kongresu, který podporuje Nikaragujská biskupská konference. V minulých dnech bylo v této latinskoamerické zemi uzavřeno několik katolických rozhlasových stanic. Toto rozhodnutí, proti němuž se ozvaly mezinárodní protesty, navazuje na nařízení z minulého měsíce o vyhoštění Misionářek lásky Matky Terezy a dalších nevládních organizací.

Číst dál

„Hvězdicová“ pouť přivede na Velehrad poutníky z mnoha míst v ČR

Ze dvanácti různých směrů se koncem srpna vydají poutníci na Velehrad v rámci dvaadvacátého ročníku „hvězdicové“ pěší pouti, letos nesené tématem Desatera Božích přikázání. Jejím vrcholem bude mše svatá ve velehradské bazilice v sobotu 27. srpna 2022, celebrovat ji bude biskup Josef Hrdlička.

Číst dál

Slavnost Nanebevzetí Panny Marie

V pondělí 15. srpna budeme slavit Nanebevzetí Panny Marie. Poutní mši svatou v bazilice Nanebevzetí Panny Marie v Praze na Strahově bude v 18 hodin celebrovat Mons. Jan Graubner, arcibiskup pražský. A téhož dne, tedy 15. srpna, bude kardinál Dominik Duka v 10 hodin celebrovat poutní mši svatou s procesím k Mariánskému sloupu v kostele Matky Boží před Týnem, v Praze na Starém Městě.

Číst dál

V katedrále budou lidé děkovat za úrodu i ochutnávat její plody

Slavnostní mši svatou, ale také ochutnávku vína a jiných výrobků z produkce církevních společností i další doprovodný program nabídne lidem poděkování za úrodu. Uskuteční se v olomoucké katedrále sv. Václava v neděli 18. září 2022.

Číst dál

Titulární poutní slavnost na Svaté Hoře

Poutní slavnost Nanebevzetí Panny Marie se koná 20.-21. srpna 2022 na Svaté Hoře u Příbrami. Jde o titulární slavnost svatohorské baziliky, s možností získat plnomocné odpustky.

Číst dál