Nejnovější zprávy z Církev.cz

V Lisabonu představili obsah SDM 2023

Přibližně měsíc od zahájení registrace se k účasti na Světových dnech mládeže 2023 v Lisabonu přihlásilo přibližně 200 000 mladých. Jde hlavně o větší skupiny z Itálie, Brazílie, Španělska a Francie, uvedl na víkendové tiskové konferenci lisabonský pomocný biskup Américo Aguiar, který je zároveň předsedou Nadace Světových dnů mládeže (SDM). Zároveň také představil pastorační rok v portugalské mariánské svatyni ve Fatimě, která bude podle něj hrát při SDM stěžejní roli.

Číst dál

Nečekané úmrtí předního afrického kardinála

Ghanský biskup kardinál Richard Kuuia Baawobr včera zemřel v 63 letech v římské nemocnici Gemelli. Stalo se tak přesně tři měsíce poté, co ho papež František povýšil mezi kardinály. Den před konzistoří 27. srpna prodělal biskup Baawobr infarkt a od té doby se léčil v Římě. Kardinálský klobouk mu papež František nechal poslat přímo do nemocnice.

Číst dál

Dva řeckokatoličtí kněží byli na Ukrajině odvlečeni ruskými okupačními silami

Redemptoristy Ivana Levického a Bohdana Geletu, faráře a vikáře kostela Narození Panny Marie v Mariupolu, zatkla ruská okupační správa v nedalekém Berďansku. Obvinila je z údajné podvratné činnosti – držení zbraní a munice a také knih o ukrajinské historii, oba kněží jsou nyní ve vazbě.

Číst dál

Mons. Jan Mráz bude uveden do úřadu probošta pražské kapituly

Slavnostní nešpory s uvedením Mons. Jana Mráze do úřadu probošta Kolegiátní kapituly Všech svatých na Hradě Pražském zazní v kapitulním kostele Všech svatých v neděli 11. prosince 2022 v 17 hodin.

Číst dál

Papež připomíná oběti povodní na Ischii a ženy trpící násilím

Po modlitbě Anděl Páně se papež zaměřil na trpící, zejména na oběti povodní na italském ostrově Ischia, na ženy, které jsou oběťmi sexuálního násilí, a na mučenou Ukrajinu.

Číst dál

Nemocniční kaplani přijali ve Zlíně pověření ke službě

Při slavnostní ekumenické bohoslužbě, které v sobotu 26. listopadu 2022 v kostele sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně předsedal biskup Josef Nuzík, složili slib do rukou svých církevních představených nemocniční kaplani, kteří působí v nemocnicích a domovech pro seniory převážně na území Zlínského kraje.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 28. listopadu do 4. prosince 2022

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a Českém rozhlasu.

Číst dál

Papež František vyzývá k izraelsko-palestinskému dialogu

Papež František vyjádřil znepokojení nad nárůstem násilí a střetů, k nimž dochází v Palestinském státě a Izraeli, a vyzval tamní úřady, aby našly způsoby, jak pokročit v dialogu a vybudovat vzájemnou důvěru v zájmu trvalého míru.

Číst dál

Co nás pandemie naučila

Málokterá doba přinesla tak výrazný a rychlý posun jedním konkrétním směrem, jak to během uplynulých dvou let v oblasti využití moderních technologií dokázala omezení způsobená pandemií. Jak se dnes v této sféře pohybuje církev?

Číst dál

Vatikán k instalaci čínského biskupa v diecézi, kterou neuznává

Svatý stolec vyjádřil překvapení a lítost nad jmenováním Mons. Jana Pcheng Wej-čao, biskupa z Jü-ťiang (provincie Ťiang-si), do funkce pomocného biskupa diecéze Ťiang-si, kterou Svatý stolec ofiálně neuznává.

Číst dál

Noël Treanor novým apoštolským nunciem v Evropské unii

Papež František jmenoval dnes Mons. Noëla Treanora, dosavadního biskupa v irské diecézi Down and Connor, novým apoštolským nunciem při Evropské unii a zároveň ho povýšil do arcibiskupského stavu.

Číst dál

Jako by Bůh sestupoval mezi tóny

Je jedním ze čtyř lidí, kteří kdy obdrželi čestný doktorát pražské Akademie múzických umění. KAREL PAUKERT, rodák z Čech a světově proslulý varhaník kvůli, tomu přicestoval přes oceán z USA. „K tomu se nevyjadřuji,“ odmítá otázky po svém úspěchu a slávě. Zato o svém pravidelném hraní v kostele, o životě či emigraci se rozhovoří rád.

Číst dál

Papež: Násilí na ženách souvisí s kulturními postoji, zakořeněnou mentalitou a předsudky

Papež František dnes 26. listopadu dopoledne v Klementinském sále Apoštolského paláce přijal zhruba dvě stě členů italské Centrály pro boj s organizovaným zločinem, která působí při státní policii a zaměřuje se na odhalování mezinárodní kriminality. V těsném sousedství Mezinárodního dne boje proti násilí na ženách, který připadl na 25. listopad, věnoval František celou svou promluvu právě této problematice, na niž za svého pontifikátu trvale upozorňuje.

Číst dál

Do ulic Prahy dnes vyjedou vánočně nazdobená vozidla MHD

Do pražských ulic dnes po setmění vyjedou vánočně nazdobená vozidla MHD. Jízdě bude předcházet požehnání sochy svatého Kryštofa, který je patronem řidičů a cestujících, a rozsvícení vánočního stromu v Muzeu MHD ve střešovické vozovně.

Číst dál

Papež se modlí za bezdomovce, který zemřel na Svatopetrském náměstí

Vatikánský tiskový mluvčí potvrdil, že papež František se dozvěděl o smrti německého bezdomovce, který zemřel pod Berniniho kolonádou na Svatopetrském náměstí. Modlí se za něj i všechny lidi bez domova a vyzývá věřící, aby se k jeho modlitbě připojili.

Číst dál

Aplikace Průvodce adventem 2022

Průvodce adventem je nyní možné využít také ve formě aplikace pro Android, iPad a iPhone. Aplikace je dostupná zdarma na Google Play a AppStore.

Číst dál

Vaše bolest je i mou bolestí, píše papež Ukrajincům

Svatý otec píše ukrajinskému národu devět měsíců po vypuknutí války osobní dopis: "Rád bych připojil své slzy k vašim a řekl vám, že není dne, kdy bych vám nebyl nablízku a nenosil vás ve svém srdci a v modlitbě. Vaše bolest je i mou bolestí. V Ježíšově kříži dnes vidím vás, kteří trpíte hrůzou rozpoutanou touto agresí," stojí mimo jiné v listu papeže Františka.

Číst dál

Papež František jmenoval další ženy do čelných pozic v římské kurii

Papež František dnes mimo jiné jmenoval Raffaellu Giulianiovou sekretářkou Papežské komise pro posvátnou archeologii a Antonellu Sciarrone Alibrandiovou podsekretářkou Dikasteria pro kulturu a výchovu.

Číst dál

Důvod k naději, či zklamání?

V neděli skončila v Egyptě klimatická konference COP27. Přinesla nějaké povzbudivé výsledky?

Číst dál

Neapolští chtějí dostat úctu k patronu města na seznam UNESCO

Kult svatého Januária a zázrak zkapalňování jeho krve v Neapoli se mohou stát nehmotným kulturním dědictvím UNESCO. Jak dnes informoval italský deník La Repubblica, zítra hodlají občanské i církevní instituce sdružené kolem neapolského arcibiskupa kardinála Domenica Battaglii oficiálně podat kandidaturu.

Číst dál

V africkém Mali zmizel německý misionář

Němečtí biskupové požadují okamžité propuštění německého řeholníka Hanse-Joachima Lohreho, který byl pravděpodobně unesen v africkém Mali. Rodák z Vestfálska působil v Africe tři desítky let jako misionář. Jeho opuštěné auto bylo nalezeno v hlavním městě Bamako.

Číst dál

Vlčí doupě a „Překvapení DJ Lupíka“: Jde s tebou

Nové video od týmu Vlčího doupěte s inspiracemi nejen pro děti ke každodennímu prožívání křesťanské víry.

Číst dál

Kardinál Parolin: Ukrajinu nelze nechat v temnotě a chladu

V rozhovoru pro italskou televizi Tv2000 potvrdil kardinál státní sekretář Pietro Parolin úsilí Svatého stolce o mír na Ukrajině.

Číst dál

Padl verdikt soudu s čínským kardinálem Zenem

Devadesátiletý kardinál Joseph Zen a pět dalších aktivistů za lidská práva byli dnes v Hongkongu odsouzeni k zaplacení pokut za údajně protiprávní neregistrování fondu na pomoc demokratickým aktivistům. Jak informoval portál Hong Kong Free Press, čínský soud jim jednotlivě uložil pokuty ve výši 2 500 až 4 000 hongkongských dolarů. Nicméně všichni čelí ještě dalšímu obvinění, a to z údajného spolčování s cizími mocnostmi.

Číst dál

Synodální cesta v Německu: Vatikán zveřejnil texty kuriálních kardinálů

Synodální cesta katolické církve v Německu byla minulý pátek předmětem setkání na vysoké úrovni v Římě. Němečtí biskupové, kteří byli v Římě na návštěvě Ad limina, hovořili s nejvyššími představiteli římské kurie. Vatikán tento čtvrtek zveřejnil příspěvky, které na setkání pronesli zástupci Svatého stolce kardinálové Luis Ladaria a Marc Ouellet.

Číst dál

Co je to advent?

26. listopadu večer vstoupíme do adventní doby a do nového liturgického roku. Jaký je význam tohoto období? Jaké zvyklosti jsou s ním spojeny?

Číst dál

Další dokumenty k Synodálnímu procesu jsou nyní i česky

V českém překladu je nyní k dispozici tzv. Dokument pro kontinentální etapu (DKE), tedy pracovní text shrnující dosavadní syntézy Synodálního procesu z celého světa. Dokument bude nyní základem pro další zamýšlení v rámci kontinentální etapy Synody o synodalitě.

Číst dál

Mladí lidé se potkali s biskupy

O víkendu se napříč diecézemi setkali mladí lidé se svými biskupy. Dříve se akce konala před Květnou nedělí, ale papež František ji přesunul na konec liturgického roku.

Číst dál

Fotogalerie: Červená středa 2022

Včera se uskutečnil v České republice již 5. ročník tzv. Červené středy, kdy si připomínáme všechny, kdo jsou pronásledováni za svou víru ve světě.

Číst dál

Jaká byla letošní Červená středa?

Letošní Červená středa se v České republice uskutečnila 23. listopadu. Česko se k této mezinárodní iniciativě, která začala ve Velké Británii v roce 2016, připojilo popáté. Pronásledované pro víru si lidé připomněli načerveno nasvícenými budovami po celé zemi, celkem se jich letos rozzářilo více než 130. Šlo nejen o katedrály, kostely, sbory či synagogy, ale také veřejné instituce jako divadla, koncertní síně či školy.

Číst dál

Svědectví sestry Myri: V Sýrii lidé umírají hlady

Hospodářská krize, která je důsledkem dvanácti let války a sankcí uvalených na damašský režim, přivedla syrské obyvatelstvo do dramatické situace. Svědectví sestry Marie Lucie Ferreirové z Kongregace mnišek jednoty z Antiochie, které poskytla papežské nadaci Církev v nouzi v Portugalsku

Číst dál

Němečtí biskupové se dohodli na novém církevním pracovním právu

Biskupové Německé biskupské konference se dohodli na návrhu nového pracovního práva pro zaměstnance katolické církve a charit v Německu.

Číst dál

Před chrámem Krista Spasitele na Barrandově byla odhalena busta generála de Gaulla

Vůbec první busta francouzského bývalého prezidenta Charlese de Gaulla na našem území byla ve výroční den jeho narození, v úterý 22. listopadu, odhalena před barrandovským kostelem Krista Spasitele v Praze.

Číst dál

Usilujme o jednotu a dobré vztahy, píše biskup Nuzík v pastýřském listu pro advent

Pro dobu adventní zasílá věřícím olomoucké arcidiecéze její administrátor Josef Nuzík svůj pastýřský list. Číst se bude o první neděli adventní, tedy 27. listopadu 2022.

Číst dál

Průvod na Červenu středu připomněl ty, kdo trpí pro svou víru

23. listopadu prošel centrem Plzně modlitební průvod, který v rámci Červené středy připomněl ty, kteří na celém světě trpí pro své náboženské vyznání. Modlitbu přednesl plzeňský biskup Tomáš Holub a Daniel Hrdinka ze sboru Církve adventistů sedmého dne.

Číst dál

Poděkování za svobodu spolu s církví

Česko oslavilo 17. listopadu svátek svobody na více než padesáti místech. Součástí byly také mše svaté a modlitby. Duchovní rozměr měl i koncert pro budoucnost, který se konal na Václavském náměstí v Praze.

Číst dál

Od redakčního kávovaru

Jak postupně mizí listy ze stromů a klesá venkovní teplota, mizí a klesá často i chuť na cestování – člověk se raději zašije doma u radiátoru, pokud tedy zrovna hřeje, anebo oblékne dva svetry a k šálku kávy nebo sklence něčeho ostřejšího si vezme knížku, která mu dovolí vydat se na cesty aspoň v duchu.

Číst dál

František: Světový pohár během válečné krize má být příležitostí k míru

Na závěr středeční generální audience papež pozdravil hráče a fanoušky, kteří se účastní akce v Kataru, a vznesl novou a intenzivní modlitbu za ukrajinský lid a oběti nedávného zemětřesení v Indonésii. Z postavy blahoslaveného Giuseppe Ambrosoliho vychází mimořádné svědectví "odcházející církve".

Číst dál

Arcibiskupství Praze pro případnou koupi věže nepřipraví zvláštní podmínky

Pražské arcibiskupství neplánuje, že by Praze jako případnému zájemci o koupi Jindřišské věže připravilo zvláštní podmínky. Generální vikář pražské arcidiecéze Jan Balík dnes ČTK řekl, že církev musí jednat jako řádný hospodář a majetek, který je pro ni ekonomicky nevýhodný, prodat co nejlépe. Středověká věž je podle něj dnes místem pro turisty, není sakrálním objektem a koupit si ji může kdokoli. Věž prodává arcibiskupství za 75 milionů korun, po týdnu od inzerátu eviduje deset zájemců.

Číst dál

Pane, kam mě posíláš? Co mám splnit?

S obdivem myslím na lásku Boha k člověku, kterého on z lásky stvořil jako muže a ženu a nechal je žít v ráji. Když to lidé pokazili, rozhodl se je zachránit.

Číst dál

Boží hlas slyší jen pozorné ucho

Ve čtení čtvrté adventní neděle slyšíme krátký rozhovor mezi králem Achazem a Hospodinem: „‚Vyžádej si znamení od Hospodina, svého Boha.‘ Achaz však řekl: ‚Nebudu žádat, nebudu pokoušet Hospodina.‘“ Končí známým příslibem o panně, která počne a porodí syna (Iz 7, 10-14).

Číst dál

S Marií chválit, s Marií říkat ano i ne

Dar dítěte je něčím velkým a takový dar nemůže zůstat bez odezvy. Takřka samo sebou tryská chvalozpěv vděčnosti, jak to vidíme u Mariina Magnificat. Projev vděčnosti je důležitý proto, že jakoby vrací dar Dárci tím, že vyznává jeho dobrotu a moc. A pak také rozmnožuje vděčnost dalších lidí.

Číst dál

Aby naše ruce dokázaly dávat

Nedělní čtení liturgického cyklu A nastiňují plán, který lze přirovnat k rehabilitačnímu programu zaměřenému na konkrétní partie či orgány – nohy, ruce, zrak, sluch.

Číst dál

Oblečte se ve světlo a vykročte

První neděle adventní má ve všech třech cyklech stejné základní motto: „Ježíš přijde, proto bděte!“ Mnozí duchovní otcové považovali „bdělost“ za základ křesťanského života, a není divu.

Číst dál

Malířka Míla Doleželová se vrací do Telče

Právě před sto lety se narodila mimořádná malířka Míla Doleželová, autorka monumentálních obrazů Krista trpícího v člověku, celoživotně spjatá s Telčí a okolím.

Číst dál

Pozvánka na slavnostní otevření kostela sv. Prokopa ve Strakonicích po rekonstrukci

Po více než dvou letech se veřejnosti 25. listopadu 2022 znovu otevře kostel sv. Prokopa ve Strakonicích. Sakrální stavba spojená od počátku s dějinami strakonického hradu a řádu johanitů (Maltézských rytířů) je skvostem z duchovního, architektonického i uměleckého pohledu. Komplexní rekonstrukce za více než 57 mil. Kč byla z 95 % financována z prostředků programu IROP. Zbývající asi 3 mil. Kč se podařilo získat díky štědrosti mnoha dárců, 1 mil. Kč věnovalo město Strakonice.

Číst dál

Olomoucký biskup Nuzík slavil s bohoslovci i studenty výročí seminární kaple

Kaple sv. Cyrila a Metoděje se nachází v Arcibiskupském kněžském semináři, posvěcena byla před 91 lety. Poslední dva roky slouží převážně studentům ubytovaným na kolejích AKS. Slavnostní mše svaté, kterou zde u příležitosti výročí slavil 22. listopadu 2022 olomoucký biskup Josef Nuzík, se společně zúčastnili seminaristé i studenti.

Číst dál

Tomáš Halík vede exercicie rakouských biskupů a představí svou knihu v Itálii

Letošní duchovní cvičení Rakouské biskupské konference ve dnech 21.-25. listopadu vede český kněz a teolog P. Tomáš Halík. Exercicií, která se konají v benediktinském klášteře St. Lambert, se účastní všichni rakouští biskupové včetně kardinála Christopha Schönborna. Zaměřené jsou na spirituální a teologické aspekty synodální reformy.

Číst dál

Světová charitní síť má zcela nové vedení

Papež dnes překvapivě s okamžitou platností odvolal celé vedení světové zastřešující organizace Caritas Internationalis (CI), kam patří i Charita ČR. Zároveň jmenoval dosavadního poradce Piera Francesca Pinelliho mimořádným administrátorem organizace. Důvodem těchto kroků je zřejmě napětí v římské centrále Caritas Internationalis.

Číst dál

Papež: Jako Židé a křesťané učiňme vše pro zastavení války na Ukrajině

Papež František dnes přijal asi dvě stě účastníků zasedání výkonného výboru Světového židovského kongresu, které se v těchto dnech konalo v Římě a Vatikánu a zaměřilo se na židovsko-katolické vztahy.

Číst dál

Za papežem do Lisabonu!

Na přelomu července a srpna příštího roku se budou v hlavním městě Portugalska konat Světové dny mládeže. Mladí poutníci z celého světa se sejdou, aby se setkali s živým Ježíšem Kristem ve společenství svých vrstevníků.

Číst dál

Pronásledování křesťanů ve světě se zhoršuje

Papežská nadace Církev v nouzi (ACN) vydala u příležitosti Červené středy oficiální zprávu o pronásledování křesťanů pro víru v letech 2020-2022. Jedním z jejích hlavních zjištění je skutečnost, že v 75 % z 24 sledovaných zemí se perzekuce v tomto období prohloubily.

Číst dál

Ohlédnutí za listopadovým diecézním synodálním setkáním

V sobotu 19. listopadu 2022 se v prostorách Biskupského gymnázia v Brně konalo diecézní synodální setkání. Zúčastnilo se ho přes 120 moderátorů farních skupin z brněnské diecéze i dalších osob aktivně zapojených do synodální cesty.

Číst dál

Rodinné centrum pořádá on-line adventní duchovní obnovu

Možnost vykonat si v období blížícího se adventu „distanční“ duchovní cvičení nabízí všem manželským párům arcidiecézní Centrum pro rodinný život v Olomouci. Provázet jí bude P. Bogdan Stępień, OSPPE.

Číst dál

Poselství nemocným k adventní době a Vánocům 2022

V uplynulých dnech bylo zveřejněno další poselství, které vždy v době adventní a postní zasílají olomoučtí biskupové nemocným ve své diecézi. Jeho autorem je tentokrát biskup Antonín Basler a součástí je také dopis biskupského delegáta pro pastoraci nemocných Mons. Bohumíra Vitáska.

Číst dál

Cena Patrimonium pro futura 2022 putovala do Chrudimi

Římskokatolická farnost – arciděkanství Chrudim byla oceněna prestižní cenou na celostátní soutěži Patrimonium pro futura 2022, kterou každoročně pořádá Národní památkový ústav. Oceněnou památkou v kategorii restaurování památky je oltář Panny Marie z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi.

Číst dál

BISCUP: odevzdání, odvaha a vyslání mladých

Na čtyři stovky mladých prožily v Opavě diecézní setkání s biskupem Martinem. Provázel je evangelijní příběh o odvaze Panny Marie, která se vydala za svou příbuznou Alžbětou.

Číst dál

Na problémy nemusíte být sami

Životní náklady rostou, zejména ceny nájemného a energií, inflace zase zvedá cenu potravin. S jakými problémy se lidé nejčastěji obracejí na charitní občanské poradny?

Číst dál

Pozvání na roráty

Roráty byly původně votivní mše svaté ke cti Panny Marie o sobotách adventní doby, rozšířené již od doby Karla IV., doprovázené nádhernými liturgickými zpěvy. Název je odvozen od vstupního zpěvu (Introitus) 4. neděle adventní, který začíná slovy: „Rorate coeli desuper“ (Rosu dejte, nebesa, shůry).

Číst dál

Kauza blahořečení mučedníků P. Jana Buly a P. Václava Drboly postupuje k dalšímu jednání

Dle informací Mons. Karla Orlity, administrátora beatifikačního procesu, zasedala 15. listopadu 2022 v Římě historická komise, která po prostudování spisu služebníků Božích Václava Drboly a Jana Buly, kněží brněnské diecéze, rozhodla kladně.

Číst dál